Sprawnie oceń zaburzenia poznawcze u psa z naszym formularzem CCAS.
Nie zatrzymamy starości...ale możemy ją widocznie spowolnić odpowiednią dietą. Aby jednak to ocenić - potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Poznaj formularz CCAS Obiektywna pomoc w ocenie zaburzeń poznawczych u psa od organizacji CAWEC - behawiorystów weterynaryjnych z Uniwerystetu w Barcelonie.
Zmiany degeneracyjne w mózgu u psów zachodzą już około 7 roku życia. Często jeszcze wtedy nie widać oznak starzenia się, szczególnie u ras mniejszych i średnich. Zarówno stres jaki subkliniczne choroby czy ból, mogą nasilać dostrzegane przez opiekuna na codzień zaburzenia poznawcze. Warto aby opiekun regularnie wypełniał formularz CCAS i porównywał wyniki, dzięki czemu może obiektywnie ocenić czy stopień zaburzeń poznawczych się nasila i przekazać ten wynik lekarzowi weterynarii. O ile zmiany nie występują w więcej niż 3 kategoriach, zaleca się częstotliwość wypełniania testu co kwartał (jeśli zmiany są bardziej nasilone - co miesiąc).
Ważne! Na rynku znajduje się kilka testów do pomiaru zaburzeń poznawczych. Wypełnianie niektórych z nich wymaga pomocy behawiorysty lub lekarza weterynarii oraz zajmuje dużo czasu. Test CAWEC został opracowany do powtarzalnego, samodzielnego wykonania przez opiekuna w ciągu 15 minut. Jest dostępny jako formularz do wydruku do użytku w lecznicy lub w formie aplikacji online, z której opiekun otrzymuje spersonalizowany dokument (do zapisu cyfrowego lub wydruku).
Jeśli Twój psi pacjent nie ma jeszcze lub ma łagodne objawy zaburzeń poznawczych, a nie ma innych istotnych potrzeb zdrowotnych do modyfikacji diety, zachęcamy do wprowadzenia odpowiedniej karmy bytowej dla dojrzałych psów, z dodatkiwm unikalnej kompozycji składników wspomagającej ochronę starzejących się komórek mózgowych przed szybszą degeneracją w wyniku procesów starzenia PURINA® PRO PLAN® Medium & Large Adult 7+ Age Defence Skuteczność diety została potwierdzona badaniami klinicznymi z udziałem psów. 1)
Jeśli Twój psi pacjent okazuje umiarkowane lub zaawansowane objawy zaburzeń poznawczych, a także inne zaburzenia neurologiczne (w tym ADHD, a nie ma przeciwskazań do diety wysokobiałkowej i zaleceń diety niskotłuszczowej), możliwe że dobrym roziwązaniem dla niego będzie przełomowa karma PURINA® PRO PLAN® CANINE NC NeuroCare™ zawierającą aż 6,5% MCT, unikalnych tłuszczów stanowiących alternatywne źródło dla układu nerowego oraz dodatkową kompzycję składników neuroprotekcyjnych o sprawdzonym wpływie na poprawę funkcji układu nerwowego w zdrowiu i chorobie.